Kādēļ šogad padevusies tik bagātīga sēņu raža? Skaidro “900 sekundes”

14. septembrī 7:02

Kā novērojuši gan kaislīgie sēņotāji, gan eksperti – mikologi, šogad par sēņu ražu sūdzēties nevar. Kaut gan vasaras sākums par to nekādi neliecināja. “900 sekundes” skaidroja, kāpēc tā.

Novērojams, ka šogad mežos sēņu ir vairāk kā ierasts. Galvenais, kas to ietekmē, ir gaisa temperatūra un mitrums.

Inita Dāniele
mikoloģe

“Vasaras sākumā bija karsts un sauss un tad likās, ka sēņu nav un vispār nebūs, tāds iespaids radās, un tad sākās lielie lieti un tad viens brīdis bija tāds, ka tās sēnes bija vienkārši lietū pārmirkušas un vēl karsts un gandrīz izvārījušās savā sulā.”

Temperatūrai krītoties, veidojās piemēroti apstākļi, lai sēnes augtu. Šobrīd mežos pārsvarā var atrast vasaras sēnes, rudens sēņu sezona vēl nav sākusies. Lielo sēņu ražu mežos pamanījuši arī Latvijas Dabas muzeja sēņu izstādes apmeklētāji.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vija Zāga
sēņu izstādes apmeklētāja

“Mums ir taisni gar meža malu sēnes, šogad ļoti daudz baravikas, ļoti. Pie ozoliem aizbraucām, pie pašiem ozoliem nebija, bet pļaviņā no vienas vietas. Pirmo reizi mūžā lasīju tikai baravikas.”

Tomēr sēņojot, jāatceras, ka ne visas meža dabas veltes ir jāliek groziņā un jālieto uzturā. Šoruden Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā nogādāti jau četri pacienti, kuri saindējušies ar zaļo mušmiri. Viens no viņiem miris.

“Kamēr cilvēkam ir jautājums, vai šī sēne ir ēdama, tā sēne ir neēdama konkrēti viņam. Jo tad, kad cilvēks šo sēni pazīs, viņam vairs nevajadzēs uzdot šādu jautājumu, viņš zinās,” pauda mikoloģe Inita Dāniele.

Zaļā mušmire ir indīgākā sēne pasaulē. Mikoloģe atgādina pazīmes, pēc kurām to atpazīt.

“Zaļajai arī redziet, bumbulis, un maksts, Zaļa cepurīte gandrīz kā bērzlapei. Un arī balts gredzens un baltas lapiņas. Nāvējošā deva puse no cepurītes. Šogad sēņotājiem jābūt īpaši piesardzīgiem, jo lietus un karstuma dēļ daudzas sēnes mainījušas formu un ir grūtāk atpazīstamas. Mežos joprojām izdodas uziet kādu vēl neredzētu sēni. Šī galvainā milnene ir atrasta pirmo reizi tāda sēne Latvijā. Jauna suga. Ļoti reta suga,” rāda Inita Dāniele.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Svarīgi nepazīstamas sēnes ņemt ar visu kātiņu, negriezt to nost, jo tas visbiežāk palīdzēs noteikt, kas tā par sēni.

Arī izstādes apmeklētājai Ausmai ir paveicies atrast kādu neparastu sēni.

Ausma Piroga
sēņu izstādes apmeklētāja

“Es atnesu uz izstādi diezgan reti sastopamu sēni, kas saucas gļotainā daudzvālīte.Es daudz staigāju pa mežu, daudz skatos un tad arī reizēm kaut ko pamanu, palaimējas.”

Sēņu izstāde Latvijas Dabas muzejā būs apskatāma līdz svētdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm