Jaunā CVK priekšsēdētāja ir atvērta pārdomātiem un izsvērtiem jauninājumiem vēlēšanu sistēmā

Jebkādi jauninājumi vēlēšanu sistēmā ieviešami pārdomāti un izsvērti, intervijā “900 sekundēs” norādīja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja Kristīne Saulīte.

Vaicāta, vai viņa atbalstītu elektronisku vēlēšanu ieviešanu vismaz pašvaldību vēlēšanu līmenī, Saulīte norādīja, ka viņa atbalstot “jebkuru jauninājumu, kas ir drošs un izpētīts”.

Kristīne Saulīte
CVK priekšsēdētāja

“Noteikti jāskatās, jāturpina vērtēt, iesaistot dažādus ekspertus – NVO jaunatni un sabiedrību kopumā, domājot par to, kā uzlabot vēlēšanu sistēmu, bet kā ieiet nākamajā vēlēšanu sistēmas līmenī, – atvieglot vēlēšanu pieejamību.”

Solot vērtēt arī vēlēšanu Igaunijā pieredzi, Saulīte piebilda, ka jauninājumiem vēlēšanu sistēmā viņa ir atvērta, taču tādi ieviešami tikai pārdomāti un izsvērti.

Viņa neslēpa, ka priekšā ir daudz darba, lai ne tikai sagatavotos gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām, kurām obligāti jānotiek, bet arī uzlabotu CVK kapacitāti, kam nepieciešami papildu līdzekļi un iekšējās reformas.

Saulīte atzina, ka vēlētos augstāku Latvijas iedzīvotāju dalību politiskajos procesos, tostarp vēlēšanās. Lai to panāktu, darbs jāiegulda gan CVK, kuras uzdevums ir informēt un izglītot vēlētājus par vēlēšanu norisi, gan arī partijām un politiķiem, kuriem jāiet pie vēlētājiem, arī pie tiem, kuri dzīvo ārzemēs.

Viņa teica, ka turpmākajā CVK gaitās ir ļoti būtisks komandas darbs. Sākot jaunos amata pienākumus, viņa secinājusi, – ir ļoti daudz darba, bet tas nepārsteidz, jo ir ļoti ielaistu lietu, kas jāsakārto.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šajā ziņā jārīkojas operatīvi, nav citu iespēju. Valsts kontrole jau 2021. gadā revīzijā konstatēja nepieciešamību veikt ļoti daudz uzlabojumu iestādē, nefinansējuma dēļ lielākā daļa lietu vispār nav realizētas. Šīs problēmas ir jārisina, jānāk klajā ar priekšlikumiem. Jautājums, kāds būs vēlēšanu CVK modelis, vai viena pati CVK vai ciešā sadarbībā ar citām valsts iestādēm. “Redzu, ka CVK ir centrālā koordinējošā institūcija, kas strādā sazobē ar citām valsts institūcijām,” sacīja viņa.

Līdz šim CVK ir bijuši darbinieki, kas var nodrošināt tikai pamatfunkcijas. Ir nepieciešami finansisti. “Šobrīd galvenā finanšu kontroles iestāde iet darba nespējā uz sešiem mēnešiem, visām lietām secīgi jāiet cauri, nepieciešami risinājumi. Esmu gatava iet pie institūcijām, politiķiem šo lietu kārtot, jo citu iespēju nav, vēlēšanām ir jānotiek,” sacīja Saulīte, skaidrojot, ka šajā kontekstā vēlas runāt ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB), lai labāk izprastu situāciju pēc lietas būtības, tikties ar KNAB, Satversmes aizsardzības biroju utt., lai nākotnē novērstu iepriekš minētās problēmsituācijas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm