tv3.lv

Izstrādāts digitālais rīks, kas palīdzēs ražot produktus ar augstāku pievienoto vērtību

2021. gada 15. decembrī 9:11

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki izveidojuši modelēšanas rīkus, lai palīdzētu lauksaimniekiem un citu nozaru pārstāvjiem pieņemt labākos biznesa lēmumus un ražot produktus ar lielāku pievienoto vērtību, vēsta “900 sekundes”.

Lai rastu risinājumu starp Eiropas Zaļā kursa mērķu sasniegšanu un pievienotās vērtības paaugstināšu lauksaimniecībā, mežsaimniecībā un zivsaimniecībā, RTU VASSI zinātnieki projektā “Bioekonomika Zaļā kursa ēnā” izveidojuši sistēmdinamikas modeli. Ar tā palīdzību iespējams analizēt dažādus attīstības scenārijus un politikas instrumentus. Tas būs pieejams arī nozares uzņēmumiem, lai novērtētu darbības efektivitāti.

Piemēram, ja rodas jautājums, “Kā labāk izmantot ābolus – pārstrādāt sulā, ievārījumā, musli batoniņos?”, modelis parādīs, kuram produktam būs lielāka pievienotā vērtība, kāds prognozējams noiets un tamlīdzīgi. Tas būs labs palīgs, lai bioekonomikā pārietu no izejvielu ražošanas uz augstas pievienotās vērtības produktiem.

RTU pētnieks Vladimirs Kirsanovs apstiprina – digitālais rīks ir paredzēts Latvijas bioekonomikas vērtības paaugstināšanai. Bioekonomika ir tautsaimniecības daļa, kur ražošanas procesā ilgtspējīgā un pārdomātā veidā izmanto atjaunojamos dabas resursus – augus, dzīvniekus, mikroorganismus un citus, lai ražotu pārtiku un barību, industriālos produktus un enerģiju.

RTU zinātnieki minējuši piemērus, kā, resursus izmantojot ilgtspējīgi un ekonomiski pamatoti, radīt augstākas pievienotās vērtības produktus. Koksni var sadedzināt, var eksportēt baļķus, izgatavot mēbeles un būvmateriālus, bet var arī to izmantot kā izejmateriālu ķīmiskajā vai tekstilrūpniecībā. No graudiem var iegūt eļļas, ekstraktus, uztura bagātinātājus, no piena un gaļas – proteīnus, no niedrēm var izgatavot kompozītmateriālus, bet no aļģēm iegūt bioenerģiju.

Attiecīgais rīks ir talks ražotājiem – izvērtēts, kuriem produktiem tirgū līdz 2030.gadam ir paredzams lielāks noiets, cik lielas inestīcikas un nodarbinātie būs nepieciešami, lai ražotu. Rīks būs pieejams interneta vidē.

Plašāk sižetā!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm