Gaile: Arhitektūras gada balvai šogad pieteicās vēsturiski lielākais dalībnieku skaits

2022. gada 7. oktobrī 9:22

Latvijas Arhitektūras gada balvai šogad bija pieteicies rekordliels konkursantu skaits, intervijā “900 sekundēs” sacīja arhitekte Zaiga Gaile.

Viņa teica, ka šogad pieteicās vislielākais dalībnieku skaits, kāds vēsturiski ir iesniedzis pieteikumus, jo nav arī tik vienkārši skatei pieteikties – ir nepieciešamas labas objektu fotogrāfijas, jāsakārto plāni iesniegšanai – speciāls formāts, par ko papildus jāsamaksā.

Pēc viņas sacītā, darbus no sākuma vērtē nacionālā žūrija, tad tā atlasa 16 projektus. Pēcāk starptautiskajai žūrijai ir jāapbraukā 16 objekti vienā dienā. Tas, ka ir skatei ir, tā teikt, starptautiskā acs, ir reta tradīcija Latvijas konkursu vērtēšanā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņa teica, ka nozarei balvas pasniegšanas ceremonija ir satikšanās svētki, jo ikdienā katrs strādā pie saviem objektiem. “Tie ir mūsu lielākie svētki, mēs vienreiz gadā visi satiekamies,” viņa sacīja.

Komentējot Jaunā Rīgas teātra (JRT) ēkas renovāciju Lāčplēša ielā, viņa teica, ka pēc atjaunošanas tā durvis vērs jau nākamajā gadā – 11. martā ir jāatdod atslēgas teātra vadībai, un JRT režisors Alvis Hermanis ir paredzējis aprīlī renovētajās telpās uzvest jau trīs izrādes trīs zālēs.

Vaicāta par būvniecības izmaksu sadārdzināšanos, Gaile teica: “protams, lienam kā caur adatas aci un balansējam,” neslēpa arhitekte. Piemēram, bija pasūtīts viens bruģis, taču nācās mainīt tehnisko risinājumu. Aug koka, metāla, loģistikas izmaksas, algas. Viņa teica, ka izaicinājums ir ne tikai būvmateriālu sadārdzinājums, bet arī Covid-19, – ja kāds brigādē saslimst, zināmi darbi stāv uz vietas. Nozari ietekmē pasaulē valdošais haoss – kovida pandēmija, klimata pārmaiņas un karš.

Komentējot Vāgnera zāles atjaunošanu, viņa teica, ka taps skaists teātris, kultūrvieta Rīgā. Vakar kultūras ministrs un Vācijas ministrs parakstīja līgumu par piecu miljonu ziedojuma piešķiršanu no Vācijas Bundestāga tā renovācijai. Tāpat šim mērķim piešķirts arī ES finansējums. Projekta kontekstā aizvadīts celtnieku konkurss, kurā uzvarēja “Skonto”, ar ko šodien parakstīs līgumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vaicāta par tendencēm arhitektūrā, viņa atgādināja, ja paskatāmies vēsturiski, tad pēc jūgendstila sekoja modernisms, aicinot visu lieko nomest. Pēcāk pasaule ļoti strauji mainījās, un viens no izmaiņu aizsācējiem, Francijas arhitekts, rosināja atmest visu lieko un atgriezties pie tīrām līnijām. Vēl vēlāk, pēckara laikā, būvniecība pārvērtās par kaut ko primitīvu, Gailes ieskatā, industriālā komercbūvniecība ir kaut kas ļoti primitīvs.

Viņa neslēpa, ka patlaban viss Rīgas centrs ir pilns ar tukšām mājām un “sprāgst nost”. Tērbatas ielā, Brīvības ielā veikali tiek aizvērti, jo nespēj piesaistīt pircējus, – lielveikali izskauduši mazos veikalus, līdz ar to centrā ir grūti noturēt cilvēkus. Vienīgais, kas var atgriezt cilvēkus un dzīvību centrā, ir kultūra, amatniecība, īpaša iepirkšanās vietas, kur pieejams tas, kas nav citur.

Gailes ieskatā, Rīgā nedrīkst būt tukšu namu, taču neviens negrib renovēt jeb, kā viņa teica, knibināties ar vecām mājām, tas ir laikietilpīgi un finansiālā atdeve seko vien pēc ilgāka laika. Tomēr jaunā būvniecība rada vairāk CO2 izmešu, būvgruži veido lielu kopējo atkritumu īpatsvaru, tāpēc likumsakarīgi, ka ar laiku notiks atgriešanās pie vēsturiskām celtnēm, to atjaunošanas, kurām arī ar energoefektivitāti viss ir kārtībā.

Jau ziņots, ka Mežaparka Lielās estrādes Kokaru zālē šodien ikgadējā apbalvošanas ceremonijā pasniegs Latvijas Arhitektūras gada balvas. Kopumā uz augstākajiem apbalvojumiem Latvijas arhitektūrā konkursā šogad pretendēja 49 darbi. To vidū arī Āgenskalna tirgus transformācija Rīgā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm