tv3.lv

Eksperts: Nav pamata domāt, ka mājokļu cenas Latvijā kritīsies

23. maijā 8:20

Nav pamata domāt, ka mājokļu cenas Latvijā kritīsies, tās turpinās augt, jautājums, cik lielā mērā un kad tās nostabilizēsies, intervijā “900 sekundēs”, komentējot to, kā cilvēku spēju iegādāties mājokli ietekmēs gaidāmais cenu pieaugums, sacīja “Luminor” bankas mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Sausais.

Viņš pauda, ka aptuveni 90% cilvēku vēlas dzīvot savā mājoklī un šī tendence nav daudz mainījusies – vēlme dzīvot savā īpašumā saglabājas ļoti augstā līmenī. Pērkot ilgtermiņā ir izdevīgāk, kā arī savā īpašumā pats cilvēks uzstāda savus noteikumus. Plusu savā īpašumā, iedzīvotāju ieskatā, ir vairāk.

Sausais teica, ka Latvijas iedzvotāju sapņu mājoklis ir privātmāja, bet realitātē lielākā daļa iegādāto īpašumu ir dzīvokļi. Daļa padomju laika dzīvokļi, otra daļa – jaunie projekti. Tendence, ka arvien cilvēki vēlas iegādāties dzīvokļus jaunajos projektos turpinās. To piedāvājums ir relatīvi mazs, bet pieprasījums relatīvi augsts – būvniecības cenu kāpums ietekmē, cik daudz jaunie projekti tiek būvēti.

Privātmājās, kur iespēja noteikt apkures veidu, gāzes apkuri patur kā iespēju nākotnē, bet tiek iekārtots kāds cits alternatīvais apkures veids.

Viņš atzina – jau kādu laiku vērojām cenu kāpumu mājokļu tirgū, un arī pašlaik, ņemot vērā būvniecības cenu kāpumu un neskaidrību ar izejvielu kāpumu, pamata domāt, ka cenas kritīsies, nav. Cenas kāps, jautājums, cik lielā apmērā un kurā brīdī nostabilizēsies.

Kad dsākās karš Ukrainā, trīs nedēļas interese par mājokļu iegādi būtiski kritās, iedzīvotāji izsvēra tālāko rīcību, pēc tam klientu interese atgriezās un sasniegusi iepriekšējo līmeni. Klientiem vēlme un vajadzība pēc jauna mājokļa saglabājas.

“Luminor” aprīlī veiktā Baltijas iedzīvotāju aptauja liecina, ka aptuveni divas trešdaļas Baltijas iedzīvotāju uzskata, ka no īrētas dzīvesvietas uz savu īpašumu jāpārceļas tiklīdz var atļauties sava mājokļa iegādi. Savukārt katrs desmitais uzskata, ka sava mājokļa iegāde jāveic tikai tad, kad ir atrasts sapņu īpašums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par sava mājokļa iegādi tiklīdz to atļauj finansiālā rocība ir pārliecināti 68% Latvijas, 69% Lietuvas un 72% Igaunijas iedzīvotāju.

Aptuveni trešdaļa aptaujāto Latvijā kā būtiskus apsvērumus, lai iegādātos savu mājokli, min arī pārliecību par saviem nākotnes plāniem, stabilu darbu, lai īpašuma iegādi var pielāgot darba vietas lokācijai, kā arī izdevīgu nekustamā īpašuma cenu. Dzīvesvietas atrašanās tuvu darba vietai ir būtiskāka rīdziniekiem un lielo pilsētu iedzīvotājiem, kamēr reģionos dzīvojošiem tas ir mazāk svarīgs nosacījums.

35% Latvijas sieviešu uzskata, ka savs mājoklis ir jāiegādājas tiklīdz ir sakrāts finansējums pirmajai iemaksai, kamēr šādu atbildi sniedzis tikai katrs piektais vīrietis 21%. Turklāt uzkrājumi pirmajai iemaksai ir aktuālāki gados jaunākiem aptaujas dalībniekiem. Tikai aptuveni katrs desmitais (11%) uzskata, ka savs mājoklis jāiegādājas brīdī, kad ir atrasts sapņu īpašums. Šī atbilde ir populārāka starp jauniešiem un senioriem, kamēr vidējā gadagājuma aptaujātie par sapņu mājokļa iegādi ir skeptiskāki.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm