tv3.lv

Eklons: Palīdzības sniegšanā bēgļiem valstiski jāgatavojas pāriet no sprinta uz maratonu

27. maijā 8:30

Palīdzības sniegšanā bēgļiem no Ukrainas valstiski jāgatavojas pāriet no sprinta uz maratonu, intervijā “900 sekundēm” sacīja iekšlietu ministrs Kristaps Eklons.

Komentējot, cik ilgs laiks būs nepieciešams, lai iejustos jaunajā amatā un arī izprastu visu risināmo jautājumu nianses, viņš teica, – ir iepazinies ne tikai ar situāciju Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD), kur iepriekš strādāja, bet arī ir informēts par pārējo dienestu aktualitātēm. Pēc viņa teiktā, ir svarīgi sākt analizēt visu dienestu situāciju, pie kā pēdējās dienās norit aktīvs darbs.

Komentējot bažas par bēgļu no Ukrainas izmitināšanu, viņš teica, ka ukraiņu bēgļiem valsts palīdzēs, jautājums ir par kapacitāti. Palīdzības sniegšanā bēgļiem jāgatavojas pāriet “no sprinta uz maratonu”. Eklons saredzot iespēju procesam sagatavot skaidru grafiku un saprast, kur vairs nevaram palīdzēt, bet kur spējam. Vairums bēgļi izmitināti pie Latvijas iedzīvotājiem, arī tur jārēķinās ar zināmu pagurumu, tāpēc valstij jābūt gatavai pārņemt viņu izmitināšanu, un šajā jautājumā ir svarīga sadarbība ar pašvaldībām. “Plāns jau ir uz galda, jautājums, vai tajā atbildēts uz visiem jautājumiem. Jāturpina strādāt pie detaļām,” teica ministrs.

Ņemot vērā pēdējā laika notikumus un gūtās mācības, iekšlietu dienestu darbā viens no šā brīža svarīgākajām uzdevumiem ir pielāgot darbu aktuālajai nacionālajai un ģeopolitiskajai situācijai un būt gataviem uzņemties pilnu atbildību par savu rīcību, pauda iekšlietu ministrs. Pēc viņa sacītā, ikvienam sabiedrības loceklim ir jāsaprot un jāapzinās – vairs nedzīvojam tik komfortablos ģeopolitiskajos apstākļos kā iepriekš, un mums katram individuāli ir jābūt ļoti atbildīgam par jebkuru vārdu, ko sakām, par jebkuru darbību, kuru veicam.

Ieskicējot pastāvīgā žoga uz robežas ar Baltkrieviju būvniecību jau šovasar un kā panākt to, ka projekts neiestrēgst, ņemot vērā cenu kāpumu visās jomās, tai skaitā būvniecībā, Eklons atgādināja, ka pagaidu žogs gar visu robežu jau ir izveidots, robežsardze ir panākusi bēgļu plūsmas mazināšanos. “Gribu nomierināt sabiedrību, ka šī lieta no riska aspekta ir zaudējusi savu prioritātes statusu, taču žoga būvniecība ir aktuāla, pamatžogs nākamgad stāvēs,” solīja Eklons, norādot, iespējams, infrastruktūra vēl nebūs sakārtota, taču žogs būs.

Atbildot uz jautājumu par Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) rindu sakārtošanu, viņš aicināja iedzīvotājus proaktīvi sekot līdzi reālajai situācijai šajā kontekstā. Piemēram, vakar pie PMLP blakus Iekšlietu ministrijai, kā viņš pats novērojis, bija vien pieci cilvēki. Patlaban ārā rindās vairs nestāvot desmitiem vai simtiem gaidītāju. Tāpat tikai 30% no elektroniskajiem pierakstiem ir aizpildīti, fiziski rindas nav centros. Pēc Eklona skaidrotā, iepriekšējā iekšlietu ministre Marija Golubeva panāca papildus finansējuma piešķiršanu PMLP kapacitātes stiprināšanai, un PMLP ar jaunajiem resursiem daudz ko panākusi.

Eklons teica, ka ikvienam saistībā ar dokumentu noformēšanu ir jāseko līdzi aktuālajai informācijai par pieraksta iespējām un elektroniski jāpiesakās. “Ja disciplinēti izmantosim esošās iespējas, paspēsim,” viņš teica, secinot, ka daži varēja paspēt jau vakar, 26. maijā, bet to neizdarīja. Secinot 26.maijā redzēto, kā arī pēdējās dienās dzirdēto, vienīgais, kas jārisina dokumentu noformēšanas kontekstā ir komunikācija, atzina Eklons.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Komentējot, vai neizslēdz iespēju pievienoties kādai partijai, ņemot vērā gaidāmās Saeimas vēlēšanas, viņš teica, ka tam viņam vēl ir atlicis mēnesis laika pārdomāt, un tad divas nedēļas pieteikties, ja tāds būs lēmums. “Iekšēji pēc sajūtām mani pagaidām vēl neviens “nesit”, tad, kad nāksies atbildēt uz ļoti neērtiem jautājumiem, tad sapratīšu,” sacīja ministrs. Sadarbībā ar AP viņš pagaidām neredzot pretrunas, jāturpina strādāt.

Jau ziņots, ka Saeima 26. maijā par iekšlietu ministru apstiprināja “Attīstībai/Par!” (AP) virzīto Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieka vietnieku Kristapu Eklonu.

Tāpat vēstīts, ka valdošajā koalīcijā ietilpstošā Nacionālā apvienība (NA) premjeram pieprasīja līdzšinējās iekšlietu ministres Golubevas demisiju saistībā ar policijas darbu Uzvaras parkā 10. maijā. NA draudēja, ka gadījumā, ja Golubeva paliks amatā, NA ministri pametīs valdību. Golubeva pēc tam paziņoja, ka ir zaudējusi premjera uzticību, un pati atkāpās no amata.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm