Dziesmu svētku virsdiriģents: Dziesmu apguve un kvalitāte būs laba, neliels izaicinājums – repertuāra apjoms

Dziesmu kvalitāte un apguve, gatavojoties XXVII Vispārējiem latviešu dziesmu un XVII Deju svētkiem, būs laba, taču neliels izaicinājums ir apjomīgais repertuārs, intervijā “900 sekundēm” sacīja dziesmu svētku lielkoncerta “Tīrums. Dziesmas ceļš” virsdiriģents Gints Ceplenieks.

Viņš pauda prieku, ka ir pienācis brīdis, kad notiek koru repertuāra pārbaudes skates, jo ceļš uz svētkiem nav viegls. Taču brīdis, kad notiek izloze, rada ziņkārīgu pacēlumu. Koru skaitliskais sastāvs šogad liels, lai gan demogrāfiskā blakne ir atstājusi savu iespaidu, koriem ir piepulcējušies ļoti daudz dziedātāju. Taču kvalitāte nezaudē, dziesmai ir jāskan, tāpēc dziedāšanu vērtēs tikpat stingri kā līdz šim, jo svētki ir par kvalitāti, akapella dziedāšanas unikalitāti.

Ceplenieks apliecināja, ka dziesmu kvalitāte un apguve būs laba, neliels izaicinājums repertuāra apjoms, – divu koncertu programma šajos svētkos. Taču ir notikuši kopmēģinājumi un arī pēc skatēm gatavošanās svētkiem nebeigsies, mēģinājumi turpināsies un dziedātāji gatavosies arī turpmāk. Ceplenieks pauda pārliecību, ka galarezultāts būs ļoti kvalitatīvs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņš neslēpa, ka lielajās pilsētās kori ir atguvušies, bet kopējs izaicinājums ir demogrāfiskā situācija un koru diriģentu trūkums. Pie tā tiek dūšīgi strādāts, aicinot jauniešus izvēlēties jaudīgo diriģenta profesiju. Lielākais izaicinājums ir panākt, lai reģionos turpina nākt kopā un pulcēties.

Virsdiriģents teica, ka Talsos ar reperturāra apguvi un kopā sanākšanu veicas labi, jo dziedātāji nāk uz mēģinājumiem, vingrinās, visu diriģēšanas starplaikos runāto pieraksta un apkopo. Koru varēšana ir stabilizējusies. Ja pērn bija bažas, kā tiksim līdz svētkiem, tad šogad situācija ir daudz stabilāka.

Ceplenieks pauda gandarījumu, ka dziesmu svētku 150. gadā ir atgriezusies koru nozares tradīcija, ka nozare var svinēt ar savu atsevišķu koncertu. Tomēr tas ir arī lielāks darba apjoms – ir divas grāmatiņas un programmas, ar atsevišķiem mākslinieciskajiem un saturiskajiem uzstādījumiem. Koncertprogrammas apakšnosaukums “Tīrums. Dziesmas ceļš”, viņaprāt, ir ļoti trāpīgs.

Taujāts, vai kā diriģentes varētu arvien vairāk iesaistīties dāmas, viņš atbildēja šādi: “Mākslinieciskie vadītāji ir atbildīgi par koncertos notiekošo, visa komanda saregulē šo procesu. Priecājamies un esam lepni par dāmām diriģentēm, bet tā nav viegla profesija, tas spēks un jauda, kas nepieciešama virsdiriģentam, ir izšķirošais proporcijai.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Komentējot izaicinājumus, gatavojoties dziesmu svētkiem, Ceplenieks teica, ka satraucošākais ir akustika, nav 100% zināms, kā būs, kad sanāks pilna estrāde ar dziedātājiem un kā tas skanēs. Taču līdzšinējie mēģinājumi liecina par izcilu akustiku. Jāsaprot gan, kā svētku dalībniekiem rīkoties, lai skanētu vislabāk.

Nobeigumā dziesmu svētku virsdiriģents uzsvēra, ka ir būtiski, lai visi latvieši apzinās, kas katram ir šie svētki. Lai dziesmu svētki notiek arī turpmāk, jāapzinās, cik rūpīgs, smags un intensīvs darbs ir saglabāt latvietību. Būtiski, vai jaunieši nāk pulkā un iesaistās, jo tieši viņu iesaiste ir ļoti izšķiroša, lai Latvija būtu stipra un latviešu dziesmu svētki turpinātu pastāvēt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm