Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Dzelzceļa muzejā atklāta fotogrāfa Georga Avetisjana triloģijas otrā daļa “Mātes zeme. Tālu aiz polārā loka”
Latvijas Dzelzceļa muzejā atklāta fotogrāfa Georga Avetisjana veidota izstāde – viņa triloģijas otrā daļa, kur fotogrāfs sev atklāj mātes dzimto pilsētu, kas atrodas aiz polārā loka – Staļina laika gulagā, vēsta “900 sekundes”.
Projekts sākās, jau braucot no Rīgas. Dokumentēju gan vilcienu, gan katru pieturvietu, gan cilvēkus. Paralēli lasīju dienasgrāmatu, kuru sarakstīja Valija Kampiņa, viņu izsūtīja kopā ar manu vecomāti. “Tātad šī dienasgrāmata, kuru sarakstīja Valija Kampiņa, šī ir vēstule no tantes Amerikā, kas aicina atrast šo dienasgrāmatu,” viņš stāsta.
Mākslinieka Georga Avetisjana veidotā grāmata nav tikai tradicionālie ceļojuma attēli un atstāsts. Informācija ir pasniegta tā, lai lasītājs var izsekot tam, kā autors veidoja šo darbu.
“Mammai ir dvīņubrālis Pēteris, viņi abi piedzima Igarkā 1952. gadā. Šeit ir bilde, kur viņi abi piedzimuši… Te rodas tā stacijas sajūta un vēl tāda arhīva sajūta, tie abi tiek savienoti,” stāsta fotogrāfs.
Dzelzceļa muzejā varam izsekot tam, kā Georgs Avetisjans meklēja savas mātes dzimto pilsētu. Meklējumi viņu aizveda dziļi Krievijā, Sibīrijā, Igarkas pilsētā. Igarku būvēja Staļina laikā paverdzinātie cilvēki, kuri ne vien savu darbu, bet arī savu miesu lika pilsētai par pamatu.
“Faktiski tā pilsēta ir celta uz ieslodzīto kauliem. Tāda apzīmēta piemiņas vieta ir lietuviešiem, bet viņi pārveda daudz mirstīgo atlieku uz Lietuvu, tā bija vesela ekspedīcija. Ir daži kapi latviešiem. Tāda piemiņas vieta kā piemineklis – īsti ne.”
Olga ir viena no vadošajiem tēliem grāmatā, jo viņai ir latviešu saknes, stāsta mākslinieks.
Igarkā Georgs pavadīja mēnesi. Tā laikā viņš runāja ar vietējiem iedzīvotājiem, devās uz pilsētas arhīvu, kur meklēja ziņas par ģimeni.
“Kaut kādā ziņā tas ir personisks stāsts, katra triloģijas daļa runā daudz plašāk. Par tādiem jēdzieniem kā dzimtene, identitāte, cilvēciskums, dvēseliskums, sapņi, ideāli.”
Grāmata “Mātes zeme. Tālu aiz polārā loka” ir Georga veidotas triloģijas otrā daļa. Pirmā daļa bija par Kalteni – pagastu, kurā uzauga Georgs. Savukārt trešā daļa būs par mākslinieka tēva sakņu meklējumiem.
“Tēvs man vienmēr ir licies tāds mītisks tēls, ko es caur fotogrāfijām esmu iepazinis,” atzīst fotogrāfs.
Georga māte ir latviete, bet tēvs dzimis Tbilisi, bet pēc tautības armēnis. Georgs jau paredz, ka viņam būs plaša ceļošana tēva senčiem pa pēdām. Tāpēc savu sakņu meklēšanas, apzināšanas triloģijas noslēdzošā daļa noteikti būs aizraujoša un atziņām bagāta.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!