Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Latvijā uzlabojas “dārgumu” meklēšanas kultūra ar metāla detektoriem
Kurš gan nav vēlējies atrast dārgumu lādi – tieši šāda dziņa liek daudziem ņemt lāpstu un metāla detektoru, lai dotos seno dārgumu medībās, vēsta “900 sekundes”.
Skaties arī
Detektora spalgie pīkstieni liecina, ka konkrētā vietā ir vērts pameklēt pamatīgāk. Tādā brīdī parasti tiek ņemta lāpsta un sākas rakšana.
“Ja paskatās dažādos forumos un mājas lapās un tamlīdzīgi, mēs esam jau vairāki tūkstoši,” saka vēstures pētīšanas entuziasts Dāvis Šīre, kurš ir novērojis, ka seno vērtību meklēšana interesē daudzus cilvēkus Latvijā. Dāvis vēstures liecības ar metāla detektoru meklē jau aptuveni trīs gadus.
“Man tas ir ļoti labs hobijs, iespēja pavadīt laiku svaigā gaisā, kopā ar draugiem. Liels pluss ir pašam to vēsturi atrast, paturēt rokās.”
Tevi varētu interesēt
35 vācu karavīru žetoni ir viens no Dāvja interesantākajiem atradumiem. Tajā reizē viņš sazinājās ar meklēšanas vienību “Leģenda”. Dāvis uzsver, ka tā dēvētie “melnie arheologi” nepatīk nevienam, tāpēc vairums vēstures entuziastu cenšas no tiem norobežoties un rīkoties likumīgi.
“Gribu novilkt tādu stingru sarkano līniju, šie sliktie, melnie racēji, tā ir pavisam neliela daļa no visiem entuziastiem,” viņš saka.
Kultūras mantojuma pārvaldē norāda, ka pēdējos gados dārgumu meklētāju skaits ievērojami pieaudzis. Ir arī pieaugusi atbildība, daudzi dārgumu meklētāji sākuši ievērot likumu.
“Pēdējos gados tā situācija uzlabojas, jo cilvēki, acīmredzot, izglītojas vairāk,” norāda Kultūras mantojuma pārvaldē.
Kultūras priekšmetu aprites eksperts uzsver, ka pirms meklēt vēsturisku priekšmetus, noteikti jāiepazīstas ar noteikumiem. Piemēram, meklēšana vienmēr jāsaskaņo ar zemes īpašnieku. Tāpat par priekšmetiem, kas vecāki par 1701. gadu, piecās dienās ir jāziņo kultūras mantojuma pārvaldes ekspertiem.
“Jo viss, kas ir vecāks par 1701. gadu, ir uzskatāms par kultūras vērtību un tad tālāk skatās, kur ir atrasts vai tas saistīts ar kādu jaunatklātu pieminekli. Ja ir saistīts ar kādu kultūras pieminekli, tad likums nosaka, kas tās senlietas pieder valstij.”
Atšķirībā no Igaunijas, Latvijā par valstij piederošajām senlietām atradējam atlīdzība nepienākas. Neskatoties uz to, apzinoties seno kultūras vērtību nozīmi, ik gadu iedzīvotāji muzejiem nodod vairākus tūkstošus seno priekšmetu.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!