Bijušais enerģētikas komisārs: Gāzes šai ziemai pietiek, ir bažas par nākamo ziemu

4. oktobrī 9:31

Gāzes šai ziemai pietiek, bažas par tās nodrošinājumu nākamziem, intervijā “900 sekundēm” norādīja latviešu politiķis, bijušais Eiropas Savienības enerģētikas komisārs Andris Piebalgs.

Viņš atzina – skaidrs, ka gāze būs vajadzīga, jo ļoti daudz mājsaimniecības no tās atkarīgas, to nevar aizvietot.

Andris Piebalgs
bijušais Eiropas Enerģētikas komisārs

“Tā lielā pārmaiņa, ka apmēram 40% gāzes nāk no ASV, kur ir ļoti daudz jaunu produktu, kas sašķidrina gāzi. Šai ziemai nav problēmu ar gāzi, jautājums, kas būs nākamziem, lielas problēmas ir nākamajai ziemai. Eiropā mēģina samazināt gāzes patēriņu, tas jau ir sarucis par 10%, taču vajag gāzes apgādi samazināt vēl par 5-10%, lai varētu sevi Eiropā nodrošināt.”

Viņš teica, ka no visām gāzes plūsmām uz Eiropu tikai 7,5% nāk no Krievijas, bet lielākā daļa 92,5% gāzes Eiropā ienāk no citām valstīm, tāpēc var teikt, ka faktiski šobrīd dzīvojam bez Krievijas gāzes.

Gāzes cenas ies uz leju, bet ne līdz tādam līmenim, “lai mēs justos komfortabli”, uzsvēra Piebalgs, atzīmējot, ka šādos apstākļos valstu valdībām būs svarīgi sniegt adekvātu palīdzību iedzīvotājiem.

Ar “Nord Stream” notikušais liecina, ka jāsargā sava kritiskā infrastruktūra, jo tās vājināšana negatīvi ietekmētu ļoti daudzus cilvēkus Eiropā. Taujāts, kurš vainojams “Nord Stream” bojājumos, viņš teica, ka eksperti ir vienisprātis – tās viennozīmīgi ir Krievijas darbības. Jo, lai paveiktu ko tādu, ir jābūt motivācijai, iespējām un mērķim. Šajā kontekstā pēc izslēgšanas metodes eksperti norāda uz Krieviju.

Pēc Piebalga teiktā, neatkarīga institūcija izslēdz amerikāņus. Jā, teorētiski viņiem varēja būt šim nolūkam nepieciešamie līdzekļi un motivācija, bet nebija iespēju. Iespējams, tas darīts, lai sašķeltu Eiropu, – gāzes vadi bojāti, gāze pa tiem neplūdīs. “Nord Stream” gāzes vads tagad ir pilnībā noslēgts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Krievija izdara spiedienu uz Eiropu, lai tā nepalīdzētu Ukrainai. Tā kā Eiropā galēji labējās partijas runā, ka ir pret karu, bet negrib, lai ciestu cilvēki, “Nord Stream” sprādzieni ir vērsti, lai ievainotu šajā virzienā. Patlaban visnegatīvāk tas atstājis ietekmi uz vidi metāna izmešu veidā, jo tā ir lielākā metāna izplūde vēsturē.

Taujāts, komentēt 14. Saeimas vēlēšanu rezultātiem, viņš teica, ka Krišjānim Kariņam bija autoritāte Eiropas politiskajā arēnā, bet tagad tā ir pieaugusi – viņš ir viens no ietekmīgākajiem politiķiem Eiropā, jo pārvēlēšanas nostiprinājušas viņa pozīcijas.

Vienlaikus, komentējot potenciālās valdības izveidi, viņš teica, ka visām naudām, kas saistītas ar enerģijas pabalstiem, ir jābūt vienas ministrijas kompetencē. Ja tās ir dažādās ministrijās, naudas vērtība krītas un nevaram sasniegt mērķus, ko cilvēki gaida no valsts, veidot strukturālas pārmaiņas. Būtiskākais darbs ir atbalsts Latvijas valsts cilvēkiem apkures un enerģijas iegādei, jo situācija ir diezgan dinamiska.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm