Viedokļi atšķiras, bet process iet pie sirds. Atskaņas no Cēsu bērnu un jauniešu vēlēšanām

6. oktobrī 7:00

Cēsīs īstenots līdz šim Latvijā nebijis eksperiments – brīdī, kad vecāki balsoja par Saeimas deputātiem, turpat blakus bērni izvēlējās kā turpmāk izskatīsies viņu pilsēta, vēsta “900 sekundes”.

Dienā, kad visā Latvijā balstiesīgie cilvēki devās vēlēt 14. Saeimu, Cēsu iecirkņos par savu izvēli domāja arī bērni – skolēni arī vilka krustiņus biļetenos un devās pie vēlēšanu urnām.

Šūpoles, ziedu krāsa un dzeramā ūdens krāna izvietojums, Cēsu skolēni balsoja par pilsētas labiekārtošanu.

Jaunāko klašu skolēni izvēlējās to kādas krāsas ziedi nākamjā pavasarī rotās “maija” parku Cēsīs. Otrklasnieki Patriks un Austris ir gandarīti, ka viņiem bija iespēja balsot.

Patriks
Cēsu 2. Pamatskolas audzēknis

“Man bija ļoti laba sajūta, pirmā reize un ļoti laba sajūta, ka es būtu atbildīgs par kaut ko.”

“Es jutos pārsteigts par to, ka mums dod iespēju kaut ko nomainīt,”saka Cēsu 2. Pamatskolas audzēknis Autrsis.

Izvēle bija atstāt tā kā tagad – tarzāns un dzeltenās šūpoles, vai arī tarzānu noņemt un tā vietā uzstādīt vēl vienas dzeltenās šūpoles.

“Man arī patīk tās šūpoles labāk, jo tajā tarzānā vajadzēja turēties ļoti cieši, var arī nokrist vai netikt uz otru bluķīti, man tās šūpoles patīk labāk,” saka Cēsu 2. Pamatskolas audzēkne Līna.

Piektklasnieku viedokļi par šūpolēm atšķīrās, bet balsošana patika visiem, kuri piedalījās.

“Man tas šķita ļoti forši, ka bērni varēja izvēlēties, nevis ņem un kāds izlemj, ka taisīsim šitā un nekā citādi. Bērni varēja izvēlēt to ko tiešām vēlas,” Cēsu 2. Pamatskolas audzēknis Dzintars.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bērniem parasti nav izvēles iespējas, ir tikai pieaugušajiem. Viņiem jāvēl Saeima, bet bērniem nekas nav jāvēl. Šogad tika iesaistīti bērni beidzot,” atzīst Cēsu 2. Pamatskolas audzēkne Laura.

Kopumā Cēsīs par ziediem, šūpolēm un dzerāmā ūdens krāna izvietojumu balsoja vairāk nekā tūkstotis bērnu.

Pirmajā Cēsu skolēnu balsošanā piedalījās aptuveni 30% no balstiesīgajiem. Idejas autore, Latvijas Mākslas akadēmijas studente, uzsver to, ka šadā veidā jaunie pilsoņi jau agrā vecumā iemācās un saprot vēlēšanu nozīmi.

“Tur arī Rodas tas bērnu un jauniešu svarīgums, ka viņi ir līdzās lielajiem vēlēšanās, viņi nav atrauti no procesa. Viņi ir tur pat , kur notiek visas īstās lietas. Tieši tas iedod to atbildību bērniem un jauniešiem,” saka skolēnu balsošanas idejas autore Ulla Ozollapa.

Balsošanas rezutlātā ar nelielu pārsvaru jeb 59% skolēnu izvēlējās violetos ziedus maija parkā. 72% izvēlējās tarzānu nomainīt uz dzeltenajām šūpolēm, bet par jaunu dzeramkrānu pie sporta kompleksa balsoja 72% Cēsu skolēnu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm