tv3.lv

Aizvien biežāk pie ārstiem vēršas cilvēki ar alerģiju pret vairāku sugu putekšņiem

Alergologi novērojuši, ka aizvadītajos gados arvien biežāk pie viņiem vēršas cilvēki ar alerģiju pret vairāku sugu putekšņiem, ne tikai pret kādu vienu konkrētu augu, vēsta “900 sekundes”.

Maijā zied ievas, ozoli, kļavas, egles un vēl dažādi citi koki un pļavu ziedi. Labs palīgs šajā jautājumā par alerģijām un uzzināt to, kad, kas zied, ir Latvijas Universitātes pētnieku izstrādāta lietotne.

Bezmaksas lietotne “pasyfo” brīdina, ka Latvijā šajā laikā izplatītākie ir bērzu putekšņi, tie pārklāj teju visu valsts teritoriju.

“Acis asaro, deguns tek, jāšķauda, niez seja un klepus. Citiem elpas trūkums, vispārējs slimums pārņem cilvēku,” izplatītākos simptomus, kas novērojami augu ziedēšanas laikā, raksturo alergoloģe Ieva Cīrule.

Ārste uzsver, ka arvien biežāk pacientiem alerģiju vienlaikus izraisa vairāki kairinātāji.

Ieva Cīrule
alergoloģe

“Tāda tendence, ka paliek vairāk cilvēku ar alerģiju pret daudzām lietām, tā saucamā polisencibilizācija. Alerģija, piemēram, pret putekļiem, suņiem, kaķiem un ziedputekšņiem.”

Mediķi skaidro, ka, novērojot iepriekš minētos simptomus, atkārtojamies vienā un tajā pašā gada laikā, vajadzētu doties pie ģimenes ārsta, kurš var tālāk nosūtīt pie speciālista.

Tomēr, kā pārliecinājās TV3, sastaptie iedzīvotāji, novērojot vieglus simptomus, pie mediķiem nevēršas. Cilvēki gaida, kad nepatīkamie simptomi pāries paši no sevis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Keitija
pilsētniece

“Man arī ir pavasaros, tad, kad viss plaukst, tad man ir tā kā iesnas, bet tas ir kādas divas nedēļas, kad viss izplaukst. Es zinu, ka manam tētim arī ir, es nezinu, vai tas var iedzimt, man nav ne jausmas. Tas nav tik ļoti traucējis, lai es ietu prasītu ārstam kā cīnīties ar to.”

“Man ir nepanesamība pret putekšņiem, to es atklāju kaut kad pagājušopavasar, kad sākās. “Un kā rīkojaties, ko darāt?” “Neko, vienkārši sadzīvoju… Tas nebija tik traki, man vienkārši acis sarkanas,” atzīst pilsētniece Patrīcija.

Ārsti skaidro, ka, cilvēkiem kļūstot vecākiem, ziedputekšņu alerģija mazinās vai izzūd pilnībā. Mediķis var palīdzēt no nevēlamās kaites atbrīvoties ātrāk.

Augu ziedēšana turpināsies vēl visas vasaras garumā. Tāpēc, ja patlaban jums nav nekādu alerģijas simptomu, tie var parādīties arī vēlāk.

Interesanti, ka cilvēkiem, kuriem alerģija pret ziedputekšņiem, simptomi var izpausties, piemēram, dzerot smūtiju. Svaigu augļu vai dārzeņu kokteilī bieži vien ir tās pašas olbaltumvielas, kas ziedputekšņos. Tāpēc var nākties diskomfortu izjust dzerot veselīgu dzērienu.

Veido stāstus par cilvēkiem, kuri, par spīti grūtībām, palīdz sabiedrībai ar savu darbu un liek noticēt iedzīvotāju spējām radīt ko jaunu un noderīgu. Rūp mazāk aizsargāto satiksmes dalībnieku drošiba ielās, kā arī ekoloģijas problēmas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm