“900 sekundes” viesojas pie vairāku Latvijas Bankas eiro kolekcijas monētu autora

Šajā nedēļā bieži tiks runāts par naudu un finansēm, jo daudzviet pasaulē un Latvijā notiks finanšu pratības nedēļas sarīkojumi. “900 sekundes” viesojās pie viena no prasmīgākajiem kolekcijas monētu meistariem Ivara Drulles, kurš ir pielicis savu roku septiņu “Latvijas Bankas” eiro kolekcijas monētu veidošanā.

Tēlnieks Ivars Drulle liek ģipsi ūdens spainī. Mākslinieks demonstrē, kā tiek veidots monētas ģipša atlējums. Tas nedrīkst būt ne par šķidru, ne par biezu, nedrīkst būt burbuļi…

Šo ģipsi mākslinieks lej Latgales kongresa monētas formas negatīvā. Visam ir nozīme, arī tam, kā ģipsis tiek ieliets.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Lej no viena stūra, lai nebūtu burbuļu, ja gāž no vidus, tad paliek burbuļi. Ar maigiem pirkstiņiem – sejiņās, kurpītēs, gumijas zābakos, Jēzuliņam, lai tiek, lai puķītes labi atlaižas, es jau no galvas zinu, kur ir tante, kur zābaciņš, kur ezers.”

Latgales kongresa neierastās formas monēta ir kalta 2017. gadā. Tradicionāli sākumā monētu veido dizainers, pēc tam tēlnieks darina ģipša atlējumu. Ivars Drulle ir divi mākslinieki vienā.

“Gandrīz vienmēr to dara divi cilvēki, tad ir ilgstošs posms, kad dizainers un tēlnieks sēž kopā un skatās, un analizē. Es šeit pats ar sevi analizēju, man pašam ir vieglāk ar sevi strīdēties,” stāsta mākslinieks.

Ivars ir arī pirmās Latvijas eiro kolekcijas monētas autors. Ainažu jūrskolas piecu eiro monētas pircēji pat veidoja rindu pie bankas kasēm. Kopumā mākslinieks roku ir pielicis jau septiņu monētu darināšanā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tai skaitā arī šī unikālā tumsā spīdošā Ventastega monēta ir Ivara Drulles darināta, kolekcionāri to strauji izpirka.

“Šis ir ļoti skaists 18. gadsimta vēdeklis, kas deva iedvesmu manam risinājumam,” rāda mākslinieks.

Šo seno vēdekli mākslinieks rāda, jo drīzumā dienas gaismu ieraudzīs Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja 250. veltīta monēta. Tās izskats pagaidām ir vēl noslēpums, mākslinieks vien atklāj, ka monētu iedvesmoja vēdekļa forma.

Latvijas Bankas monētas ir guvušas daudzas balvas, tostarp mākslinieciskās brīvības dēļ.

Ivars Drulle
tēlnieks, dizainers

“Ja mēs skatāmies pret citu valstu dizaina programmām, mums ir milzīga brīvība. Šīs brīvības dēļ varu teikt, ka esam pasaules avangardā. Uz mums skatās, mums seko, mēs nepieturamies klasiskiem portretiem, ka visām monētām jābūt apļa formā.”

Ivars ar savu mākslu ietekmē naudas pasauli ne tikai caur monētu kalšanu. Interesanti, ka viņš arī veidoja dizainu jaunajam Latvijas budžeta portfelim, kas gan jau paguvis kļūt par iemeslu politiķu strīdam. Tāpēc šogad uz Saeimu tika atkal nests vecais – ādas portfelis.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm