2020. gada pirktāko grāmatu topā pašmāju autori

No pavārgrāmatām līdz biogrāfijām, no sēņu enciklopēdijām līdz erotiskiem romāniem – tik dažāds ir aizvadītā gada pirktāko grāmatu tops. Viens gan visur kopīgs – pēdējos gados pircēji vairāk izvēlas latviešu autoru darbus.

2021. gada 3. janvārī 9:23

Pandēmijas laikā iedzīvotāji lasījuši un gana daudz, secina grāmatnīcas. Iepriecinošākais – jau vairākus gadus pēc kārtas gada pirktāko grāmatu topā dominē tieši pašmāju autori.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Grāmatnieki saka, šogad grāmatām bijusi īpaša nozīme. Kad izstāžu zāles, teātri un citas izklaides vietas ciet, un vairāk laika jāpavada mājās, grāmatas palika gandrīz vai vienīgais no kultūras, ko varēja baudīt visu gadu. Latviešu autoru dominance pērn, grāmatnīcas nepārsteidz.

“Beidzamajos gados jau tā ir iedalījies, ka ļoti labi pērk latviešu autorus, jo mūsējie ir mūsējie. Ļoti cilvēki ilgojas pēc tādiem iedvesmojošiem stāstiem, tāpēc mūsu grāmatnīcās pērnajā gadā, mums par pārsteigumu, pirmajā vietā šoreiz ir tulkotā grāmata un tā ir Mišelas Obamas “Izaugt”,” saka apgāda “Zvaigzne ABC” pārstāve Kristīne Ilziņa.

Savukārt Jāņa Rozes grāmatnīcā pavisam pretēji. 2020. gada “bestsellers” izrādījies Latvijas lielā sēņu grāmata.

“Laikam tas ir saistīts ar to, ka mēs jau latvieši esam tādi lieli sēņotāji. Un, kā parādās pirmās sēnēs, visi esam mežā. Un tas, ko šogad arī pirka, tās trīs tendences ir tādas, ka varētu izcelt, tā ir praktiskā literatūra, psiholoģija, pavārgrāmatas,” stāsta SIA “Jānis Roze” pārstāve Ilze Veisbārde.

Un jau otro gadu pēc kārtas visās lielajās grāmatnīcās topu augšgalā spēj noturēties divu autoru –  Paulas Freimanes un Zanes Grēviņas – pavārgrāmatas. Viena no tām – grāmatu namā “Valters un Rapa” pat vispirktākā pērn.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ar to, ka mums šis gads viss bijis tādā neprastā pirkšanas režīmā, pirmā un trešā vieta mums šogad pirktāko grāmatu topā ir kulinārijas grāmatas – “Našķoties bērnībā” un “Našķoties”. Mums ir vairāk laika, ko pavadīt mājās ar savām ģimenēm. Līdz ar to šīs grāmatas ir pirktas simtos,” teic Grāmatu nama “Valters un Rapa” valdes locekle Iveta Ozola.

“Tas ir tāds mūsdienu influenceru fenomens, ka viņi var aiz sevis pulcināt tik daudz sekotājus. Un, ja vienubrīd mums likās, ka tā ēst gatavošana mājās bija samazinājusies un pat pavārgrāmatām bija pat kritums, tad ar “Našķoties” Zanes un Freimanes atkal pavārgrāmatām ir atdzimšana,” pauž SIA “Jānis Roze” pārstāve.

Gana daudz pirkti arī pašmāju romāni – Daces Rukšānes “Krievu āda”, savu popularitātes gājienu turpinās arī Karīna Račko ar jaunāko erotisko romānu. Pērn topā arī biogrāfijas, piemēram, par aktieri Artūru Skrastiņu. Bērnu un jauniešu grāmatu topā šogad atgriešanās. Pēc vairāk nekā 10 gadu pārtraukuma atkal par dižpārdokli Latvijā kļuvusi kulta grāmata – Harijs Poters.

“Varētu būt, ka ir tas kolekcionēšanas prieks. Otrs, tie, kas tolaik bija bērni, viņi tagad ir vecāki. Un viņi pērk ar domu, lai mans bērns arī redz to, par ko es bērnībā fanoju,” teic apgāda “Zvaigzne ABC” pārstāve.

Grāmatnieki gan uzsver, lai gan aizvadītājs gads nozarē bijis gana raibs, viena sliktā ziņā – vairumam izdevumu šogad krietni mazāka tirāža, jo novērots, ka pirktspēja 2020. gadā tomēr nedaudz samazinājusies.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm